Adwokat Rodzinny Warszawa

Kancelaria prawa rodzinnego - pomoc prawna dla Ciebie


Rozwód z orzeczeniem o winie czy za porozumieniem stron?

Rozwód – walczyć o orzeczenie winy czy iść na ugodę – konsekwencje podjętego wyboru

Niezależnie od tego czy będziemy dochodzić winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego tzw.rozwodu z orzeczeniem o winie, czy też porozumiemy się ze współmałżonkiem i będziemy zmierzać do orzeczenia rozwodu ,,za porozumieniem stron”, pomiędzy małżonkami musi dojść, zgodnie z art. 56§1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do ,,zupełnego i trwałego rozkładu pożycia”. Przy czym przyjmuje się, iż owy rozkład pożycia to zerwanie więzi : fizycznej, duchowej i gospodarczej. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego przyjmuje się, że samo istnienie więzi gospodarczej, przy zerwaniu więzi fizycznej i duchowej, nie stanowi przeszkody do orzeczenia rozwodu, co nie powinno być zaskoczeniem w realiach wskazujących na częste wspólne zamieszkiwanie małżonków, nawet po rozwodzie.

Rozwód z orzeczeniem o winie współmałżonka

rozwód demotywatory, rozwód za porozumieniem stron skutki, 300x150_rozwod_orzeczenie_wina
W przypadku jeśli wystąpimy o rozwód z orzeczeniem o winie, Sąd będzie zobligowany do wszechstronnego i wnikliwego wyjaśnienia przyczyn i okoliczności rozkładu pożycia w celu ustalenia, które z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia małżeńskiego. W przypadku wystąpienia o rozwód z orzeczeniem o winie, postępowanie toczy się dłużej, z uwagi na konieczność przeprowadzenia materiału dowodowego w sprawie.
W przypadku wystąpienia o rozwód z orzeczeniem o winie, Sąd może w wyroku rozwodowym stwierdzić, że żadne z małżonków nie jest winne rozkładu pożycia małżeńskiego, że tylko jeden z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego, bądź, że winni rozkładu pożycia małżeńskiego są oboje małżonkowie. Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie zawierają katalogu zachowań, które świadczą o winie w rozkładzie pożycia. W praktyce za takie zachowania uznać możemy np. zdrady małżeńskie, nadużywanie alkoholu, stosowanie przemocy, opuszczenie współmałżonka bez ważnych powodów, niezaspokajanie potrzeb rodziny.

Skutki wyroku z orzeczniem o winie

Wyrok z orzeczeniem o winie rozkładu pożycia przez współmałżonka, nie ma tylko skutku w postaci, zaspokojenia wewnętrznego poczucia sprawiedliwości, małżonka, który nie jest winny rozkładu pożycia, gdyż pociąga za sobą skutki prawne w sferze obowiązku alimentacyjnego na rzecz małżonka niewinnego, jak również może mieć znaczenie przy ustaleniu nierównych udziałów w majątku wspólnym oraz pomóc w orzeczeniu eksmisji małżonka winnego rozkładu pożycia.

Rozwód za porozumieniem stron

W przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie w rozkładzie pożycia, musi istnieć zgoda dwóch małżonków na orzeczenie tej formy rozwodu. W tej sytuacji Sąd będzie badał jedynie czy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Takie rozwiązanie małżeństwa jest z pewnością krótszym sposobem jego ustania, z uwagi na brak konieczności przeprowadzania obszernego materiału dowodowego, co nie znaczy, że zawsze jest to sposób właściwszy.

Kancelaria Adwokacka Mieszko Dyl © 2012 - 2018 - Warszawa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.

Call Now Button